Operationsplan Deutschland
Минулого місяця в Торгово-промисловій палаті Гамбурга відбувся перший захід організований Бундесвером, на якому військові звернулися до бізнесу безпосередньо. Йорн Плішке, підполковник і голова земельного командування Гамбурга, давав конкретні поради.
На кожну сотню працівників підготуйте щонайменше п'ять додаткових водіїв вантажівок. 70% усіх вантажівок на дорогах Німеччини керуються вихідцями зі Східної Європи. Якщо там почнеться війна, де будуть ці люди?
— така його пропозиція, згідно з інформацією F.A.Z.
На випадок надзвичайної ситуації він радить компаніям скласти конкретний план того, що від кого з працівників очікується в разі кризи. Для самозахисту важливо, щоб увесь персонал відчув, що таке безпека. Можна також намагатися бути самодостатніми, каже підполковник і наводить у приклад дизель-генератори. Підполковник намагається «розворушити» німецький бізнес. Заходи, подібні до гамбурзьких, вже відбуваються по всій країні.
Усім земельним командуванням доручено їх провести.
— оголосили в Бундесвері.
Щоб підкреслити серйозність ситуації, Йорн Плішке згадує про польоти безпілотників і спроби шпигунства, виявлення схованок зі зброєю і плани вбивств топ-менеджерів, саботаж і кібератаки, які можна спостерігати «щодня і з дедалі більшою частотою». Це називається «формуванням поля бою»:
Росія почала готуватися до війни.
Через чотири-п'ять років Росія буде готова і здатна атакувати далі на захід, повідомляє Плішке, посилаючись на дані німецьких спецслужб. І він малює похмуру картину темпів озброєння:
Росія зараз виробляє 25 бойових танків на місяць, Німеччина — три на рік.
Реформа збройних сил Німеччини
Вторгнення росіян в Україну змусило німецький уряд повністю переглянути систему оборони Німеччини. Систему, яка інувала з 2010х років коли була проведена «оптимізація» Бундесверу, разом зі скасуванням призову на військову службу. Саме тоді було створено Територіальне командування Бундесверу, однак як підрозділ Об’єднаних сил забезпечення Бундесверу. Головною задачею якого була координація військово-цивільного співробітництва (особливо в питаннях ліквідації наслідків природніх катастроф), формування резерву для Бундесверу та підрозділів Національної оборони Бундесверу — по факту підрозділів ТРО (з 2019 по 2025 рік планується створити 6 полків).
У вересні 2022 року Територіальне командування було виокремлено як окрему складову частину Бундесверу, тому що територіальна оборона стала ще більш важливою з початком агресивної війни Росії проти України. Важливо бути готовим до сучасних загроз у мирний час, під час кризи і, зрештою, під час війни. Командування відповідає насамперед за планування, командування і координацію операцій Бундесверу в Німеччині.
Операційний план «Німеччина»
Першим і головним завданням Територіального командування стала розробка загальнонаціонального плану оборони на випадок початку війни. Розробка Плану розпочалася в березні 2023 року.
План охоплює всі аспекти від внутрішньої безпеки і захисту оборонної інфраструктури до національної територіальної оборони. Зрештою, він має стати результатом всеохоплюючого планування Бундесверу в сухопутних, морських, повітряних, космічних, кібернетичних та інформаційних сферах за участю цивільних організацій та органів влади, а також федеральних земель і місцевих органів влади.
Центральним фактором впливу на створення оперативного плану є вимоги НАТО до Німеччини, які випливають з геостратегічного розташування країни в самому центрі Європи. У цьому контексті головним завданням Територіального командування Бундесверу є забезпечення планового розгортання та постачання союзних і власних сил у німецькому вузлі з метою створення умов для надійного стримування та оборони в рамках діяльності Альянсу з врегулювання криз і конфліктів.
Зокрема, йдеться про розгортання і транзит підрозділів союзників через територію Німеччини в рамках підтримки з боку приймаючої сторони, тобто допомоги в управлінні дорожнім рухом, розміщенні, харчуванні, дозаправці і вирішенні технічних проблем.
Інформація щодо основних підрозділів плану є секретною, але в новинах вже лунали цифри про те, що План передбачає розгортання до 800 000 військовослужбовців НАТО, включно з американцями на території Німеччини. Другим моментом є транзит понад 200 000 військових машин через німецьку територію, якщо альянс буде змушений приєднатися до протистояння на східному фланзі НАТО.
Логістика
Якщо це станеться, то це може бути тут. На північ від Магдебурга автобан перетинає Ельбу, за 80 кілометрів від берлінської кільцевої дороги. Міст Гогенварте завдовжки майже 1200 метрів є найдовшим на автобані A2.
Такі мости є вузькими місцями. І вони можуть стати непрохідними через акти саботажу. Або через російську ракетну атаку. Якщо це станеться, А2, один з найжвавіших транспортних маршрутів Німеччини і один з найважливіших шляхів постачання для фронту на сході, буде паралізований.
Це логістика раніше немислимої війни в Європі, центром якої стала Німеччина. Це викликає безліч запитань: Що можуть зробити національні оборонні компанії? Скільки військ потрібно перевезти через всю країну за короткий проміжок часу? Чи можуть самі солдати стати мішенню по дорозі на схід?
На думку Бундесверу, цивільна сторона в такому разі надавала б підтримку для розгортання військ. Це включатиме харчування, розміщення, автостоянки, прісну воду, утилізацію відходів. Дискусії про масштаби виклику, який війна на східному фланзі НАТО означатиме для Німеччини, вже розпочалися. І вони стають дедалі конкретнішими.
Сценарій: протягом трьох-шести місяців 800 000 солдатів з портів Північного моря в Нідерландах, Бельгії і Німеччині вирушать на схід. А з ними, ймовірно, близько 200 000 автомобілів, важка техніка, вантажівки, танки на низькорамних платформах, колона довжиною близько 13 000 кілометрів. Автомагістраль А2 була б першим вибором для цього гігантського переміщення.
Для цього потрібні джерела живлення, намети, похідні ліжка, їдальні та запаси палива, а також достатня кількість персоналу.
Федеральний і земельні уряди і Бундесвер за лаштунками працюють над подальшими планами. Необхідно з'ясувати, «які маршрути будуть використовуватися для транспорту, які мости будуть розглядатися, де заплановані зони відпочинку і як вони повинні бути захищені», - йдеться в брошурі Бундесверу.
Безпека транспортних маршрутів, таких як автомагістраль А2, повинна тісно координуватися з поліцією та іншими цивільними установами. Автоколони повинні мати можливість зупинятися кожні 300-500 кілометрів вздовж маршрутів. Альтернативні маршрути також необхідні, якщо основні шляхи вже не працюють. Для цього необхідно забезпечити безпеку ділянок уздовж річок, які можуть знадобитися як під'їзні шляхи для тимчасових мостів.
Навесні 2024 року в Альсфельді в Гессені Бундесвер відпрацьовує будівництво так званого Центру підтримки конвоїв. Військовий плацдарм для розгортання військ на спеціально орендованій території «Гессенхалле», безпосередньо на автобані A5, що прямує на схід.
Через кілька тижнів Штефан Пауле, мер маленького містечка з населенням 17 000 мешканців, все ще здивований низькою реакцією населення:
Так, було кілька глядачів, але вони не виявляли великого інтересу. Ні схвалення, ні відторгнення. Що означає поворотний момент поки що мало хто розуміє.
Бундесвер, влада і федеральні землі повинні точно знати, що робити в разі надзвичайної ситуації.
Генерал-лейтенант Андре Бодеманн — один з найстарших німецьких військовослужбовців. Серед іншого, він відповідає за розробку Плану. Що робити, якщо на Німеччину нападуть? Так звана ситуація загрози, каже Бодеманн, не є сценарієм жахів, а реальністю.
Оперативне командування Бундесверу
Паралельно з розробкою Плану продовжується і реформа Бундесверу. З жовтня 2024 року Бундесвер отримав єдину, цілісну структуру управління — Оперативне командування.
Оперативне командування Бундесверу відповідає за національне та міжвидове оперативне планування, командування та оцінку діяльності Бундесверу. Воно є центральним контактним пунктом для цивільної влади на федеральному і земельному рівнях, а також єдиним контактним пунктом для збройних сил дружніх країн і багатонаціональних партнерів.
Нове командування створюється на базі Територіального командування Бундесверу та Командування Бундесверу, яке очолює закордонні місії в міжнародних конфліктах та врегулюванні криз.
Міністр оборони Борис Пісторіус ініціював реструктуризацію Бундесверу минулого року з огляду на виклики безпековій політиці. Для Бундесверу в нову епоху основна увага приділяється боєздатності, оскільки національна оборона і оборона альянсу знову є його основною місією.
Таким чином структура управління Бундесверу готова до виконання Оперативного плану «Німеччина».
Генерал-лейтенант Андре Бодеманн, очільник Територіального командування, призначений заступником очільника Оперативного командування і продовжить розробку і впровадження Плану.
Отже, підготовка Німеччини до можливого конфлікту йде повним ходом. Командні структури оптимізовані, логістика готується. Нормативно-правова база формується.